Zamysłem autora przy wyborze tematu poradnika było pokazanie zgodnej z rzeczywistością osobowości kobiety w sytuacji utrudniania dziecku kontaktów z ojcem. W polskim społeczeństwie utrwalony jest wciąż stereotyp i kult Matki-Polki, że gdy dochodzi do krzywdzenia dziecka to robi to przede wszystkim ojciec a już na pewno nie matka. Obraz matki, która chroni dziecko przed ojcem i obraz matki, która nie krzywdzi dziecka nie znajdują potwierdzenia w obecnej rzeczywistości a przykładów na to podano w poradniku wiele. Właściwie wyłania się taki obraz, że matki często wykorzystują dzieci jako narzędzie do walki z ojcami. Odizolowanie ojca od dziecka to najskuteczniejszy a na pewno najbardziej bolesny sposób na zadanie cierpienia mężczyźnie, które wyraża się w przysłowiu „Człowiek może znieść wiele, tak długo, dopóki nie odbierze mu się dzieci” (B. Geldof). Paradoksalnie im bardziej ojcu zależy na dziecku, tym bardziej matce dziecka sprawia satysfakcję zadawanie bólu ojcu dziecka.
Dzisiaj normą jest, że mężczyzna jest niszczony przez matkę swoich dzieci przy wsparciu wymiaru (nie)sprawiedliwości (kobiety w Polsce są po prostu wykorzystywane przez System, który jawnie pomaga matkom w izolowaniu dzieci od ojców) a jego dzieci są izolowane od niego przez matkę dzieci, najczęściej z zemsty i dla pieniędzy. Kobieca zemsta jest realizowana przede wszystkim w formie przemocy psychicznej dlatego spotyka się w literaturze stwierdzenie, że kobieca zemsta jest cicha, perfidna i trudno się przed nią obronić.
Jedno z przeprowadzonych w Polsce badań potwierdza, że dokonanie zemsty na ojcu za pomocą dziecka jest dla jego matki najważniejsze a wg innego z badań w opinii 65% sędziów respondentów przyczyną utrudniania przez matkę kontaktu dziecka z ojcem jest odwet na byłym mężu za nieudane małżeństwo.
Ponieważ w Polsce nie przeprowadza się statystyk nadużyć wobec dzieci osobno przez ojców i przez matki, warto wspomnieć, iż według danych Ministerstwa Sprawiedliwości USA 70% dowiedzionych przypadków nadużyć wobec dzieci i 65% zabójstw, jakich na dzieciach dopuszczają się rodzice, popełnianych jest przez matki, a nie przez ojców.